SVJETSKI SKUP MLADIH CRVENOG KRIŽA 2016.

Autor: External , 27. 6. 2016.

Mladi Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci sudjelovali su proteklog vikenda na Svjetskom skupu Mladih Crvenog križa u talijanskim gradovima Solferinu i Castiglioneu.
Svake godine krajem lipnja Međunarodni odbor Crvenog križa i Talijanski Crveni križ organiziraju ovaj skup odajući na taj način počast mjestu gdje je prije 157 godina nastala plemenita ideja Crvenog križa.

Nakon samo šesnaest sati bitke kod Solferina 24. lipnja 1859. u kojoj se međusobno borilo ukupno 300.000 vojnika carske Austrije i francusko-sardinijskog saveza, bilo je čak 40.000 mrtvih i ranjenih kojima nitko nije pomagao. Zgrožen prizorom umiranja, švicarski trgovac Henry Dunant, koji se slučajno našao na poprištu bitke, organizirao je crkvi u Castiglioneu pružanje pomoći umirućima i ranjenicima, bez obzira kojoj strani u sukobu pripadali.
Središnja manifestacija Svjetskog skupa Mladeži Crvenog križa je tradicionalna Fiaccolata (Bakljada), procesija u kojoj noseći baklje sedamnaest kilometara dugim putem od Solferina do Castiglionea sudjeluju mladi humanitarci.
Na ovogodišnjoj Fiaccolati se 25. lipnja okupilo gotovo15.000 mladih iz cijeloga svijeta, a iz Hrvatske su, uz voditelja Službe za rad s Mladima i volonterima Hrvatskog Crvenog križa Josipa Vuletića, osim članova Mladih Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci, sudjelovali i članovi Mladih gradskih društva Crvenog križa Istarske županije, Mladi Gradskog društva Crvenog križa Rijeka i Mladi Gradskog društva Crvenog križa Dubrovnik.
Članovi Mladih Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci su po deseti put sudjelovali na ovom svjetskom skupu, a s ukupno 56 članova bili su i najbrojnija skupina iz jednog grada.
Vinkovce su predstavljali članovi po tri prvoplasirane ekipe u kategorijama osnovnih i srednjih škola s Gradskog i općinskog natjecanja Mladih GDCK Vinkovci sa svojim mentorima: OŠ Stjepana Antolovića Privlaka, OŠ Bartola Kašića Vinkovci i OŠ Zrinskih Nuštar, Zdravstvena i veterinarska škola dr. Andrije Štampara, Gimnazija M.A.Reljkovića i Tehnička škola Ruđera Boškovića, te najaktivniji članovi Kluba Mladih Crvenog križa Vinkovci. To im je nagrada za cjelogodišnji humanitarni rad, ali i najbolja motivacija za nastavak predanog humanitarnog rada.
Popratni program započeo je u popodnevnim satima u središtu Solferina nastupom limene glazbe i mimohodom vojnika odjevenih u odore kakve su nosili sudionici bitke kod Solferina. Vreli ljetni dan naglo je prekinuo snažan pljusak praćen tučom, upravo u trenutku kada su Mladi Hrvatskog Crvenog križa posjetili Memorijalno polje, gdje su postavljene ploče svih međunarodno priznatih nacionalnih društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.
Program otvaranja ovogodišnje Fiaccolate u Solferinu započeo je unošenjem plamena prve baklje humanosti, zastava Crvenog križa, Crvenog polumjeseca i Crvenog kristala, te transparenata s temeljnim načelima Međunarodnog pokreta Crvenog križa: humanost, neutralnost, nepristranost, neovisnost, dragovoljnost, jedinstvo i univerzalnost.
Potom su plamenom humanosti upaljene baklje sudionika koji su, prkoseći kiši, u procesiji krenuli istim putem kao i ranjenici nakon bitke davne 1859. godine. Praćeni pljeskom i odobravanjem stanovnika obližnjih mjesta koji su ispred svojih zastavama Crvenog križa okićenih kuća pozdravljali plamenu rijeku humanosti sazdanu od 15.000 baklji koja je te subotnje večeri vijugala preko brežuljaka i dolina sjeverne Lombardije, mladi su u ponoć stigli na cilj u Castiglioneu, nošeni jednom idejom i pod jednom zastavom koja je okupila budućnost Međunarodnog pokreta Crvenog križa.

Izvor: Crveni Križ Vinkovci