10. LISTOPAD- SVJETSKI DAN BESKUĆNIKA

Autor: Marija Barac, 10. 10. 2014.

Svjetski dan beskućnika se obilježava 10. listopada. Organizacije iz čitavog svijeta, na različite načine, taj dan provode aktivnosti senzibiliziranja javnosti za problematiku beskućništva.
Beskućništvo se definira kao stanje u kojem se nalaze ljudi koji nemaju mogućnost adekvatnog stanovanja, odnosno žive u nestandardnim objektima koji se ne mogu smatrati domom ili žive "na cesti". Ono može nastati zbog lokalne ili područne nezaposlenosti, rata, psihičke nestabilnosti (višegodišnji boravak u psihijatrijskim bolnicama) ili, naravno, kao kombinacija navedenih čimbenika.
U Hrvatskoj postoji 13 prihvatlilišta za beskućnike koji mogu primiti 450 osoba, no smatra se da je broj beskućnika dvostruko veći.

(preuzeto s mrežne stranice Gradska knjižnice i čitaonice Vinkovci)