300. godišnjica rođenja Ruđera Boškovića

Autor: Marija Barac, 18. 5. 2011.

300. godišnjica rođenja Josipa Ruđera Boškovića

Josip Ruđer Bošković

“Čini se da je najsigurniji način pretpostaviti nešto najsitnije moguće, i upravo zato činilo mi se da su Boškovićevi atomi u velikoj prednosti pred običnijim zamislima.”
Faraday

"On (Bošković) zajedno s Kopernikom služi na ponos zapadnim Slavenima” , “Smatraju ga utemeljeiteljem suvremenog atomizma.”
Menedeljejev

Najbolja stvar koju možemo učiniti jest osloboditi se krute jezgre i zamjeniti je Boškovićevim atomom.”
Maxwell

“Hookeova izložba kristalnih oblika u okruglastim nakupinama, Navierova i Poissonova teorija o elasticitetu krutih tvari, Maxwellov i Clausiusov rad na kinetičkoj teoriji plinova... svi su bili ništa drugo nego razrada Boškovićeve teorije.”

Kelvin

(O dinamističko-atomisitčkoj teoriji J.R. Boškovića) "najveći trijumf nad osjetilima koji je dosad na Zemlji postignut"
 F. Nietzsche

Ukupno: 1532083