> Erasmus

Na ovoj stranici objavljivat ćemo informacije o Erasmus + projektima i aktivnostima tijekom istih.

1. mobilnost: Althengstett, Njemačka

Autor: Tihana Mudrovčić, 5. 12. 2022.

Prva mobilnost Erasmus+ KA210 projekta pod nazivom „Digital Power“ održala se prošli tjedan, od 29.studenog do 1. prosinca 2022.godine u državi škole koordinatora, Njemačkoj.

Tema mobilnosti koja se održala u malom gradiću u blizini Stuttgarta, Althengstettu bila je spajanje kultura i upoznavanje s osnovama bionike.

Našu školu predstavljali su tako učenici 2.c razreda, Ivan Dominković i Teo Der u pratnji nastavnica Ene Mijolović i Tihane Mudrovčić.

Obzirom da je jedan od ciljeva i ekološka osviještenost, naši predstavnici koristili su mogućnost „zelenog“ putovanja i zaputili se u Njemačku na 17-satno putovanje autobusom.

Sudionici na mobilnosti, uz nastavnike i učenike iz njemačke škole bili su i nastavnici i učenici ostalih partnerskih škola iz Turske, Portugala i Sjeverne Makedonije.

Radni jezik projekta bio je engleski jezik, a nastavnici i učenici su imali priliku razvijati svoje jezične vještine kroz druženja, posjete nastavi i radionice.

Učenici su bili smješteni u obiteljima učenika sudionika, što je bila odlična prilika za upoznati se izravno sa životom, običajima i svakodnevnim navikama njemačkih vršnjaka i njihovih obitelji. Naši učenici bili su vrlo zadovoljni sa svojom „zamjenskom“ obitelji, posebno s druženjem svaku večer uz igranje društvenih igara i naravno isprobavanje regionalnih specijaliteta kao što su „Spätzle“ i „Maultaschen“.

Prvi dan: Spajanje kultura

Dan smo započeli zajedničkim doručkom u školi, polako upoznavajući jedni druge.

Nakon toga uslijedio je pozdravni govor ravnateljice Gemeinschafsschule Althengstett, Elke Ruff kao i gradonačelnika Althengstetta Clemensa Götza. Oboje su nam zaželjeli uspješno sudjelovanje na mobilnosti , kao i provođenje cijeloga dvogodišnjeg projekta.

Pozdrave nam je uputio i nastavnik Mathias Behrend, koordinator njemačke škole koji je uz nastavnicu Rebeccu Hennig zaslužan za prijavu samog projekta.

Učenici su zatim uz prezentacije predstavili svoje države, gradove iz  kojih dolaze te naravno škole, te su sve sudionike pozvali na isprobavanje raznih specijaliteta koje su donijeli iz svojih zemalja.

Nakon uvodnog druženja i prezentacija, u grupama smo imali priliku obići samu školu kao i centar grada. Bilo je zanimljivo vidjeti koliko sam grad ulaže u opremanje škole i koliko učenici imaju prilika učiti i neke predmete koji su u Hrvatskoj gotovo zaboravljeni, posebno Domaćinstvo.

Imali smo priliku posjetiti nastavu njemačkih kolega i vidjeti kako funkcioniraju njihove učionice. Posjetili smo tako nastavu Engleskog, Njemačkog, Kuhanja i Etike.

Drugi dan: Bionika

(engl. bionics, složenica od bio[logija] i [elektro]nika), međuznanstvena disciplina koja se bavi konstrukcijom takvih tehničkih uređaja, najčešće elektroničkih, koji bi u svojemu djelovanju tehnički reproducirali rad nekoga biološkog sustava.

Dan smo započeli radionicom Bionike koju je vodio zamjenik ravnateljice, Pascal Linzner.

Radili smo na tabletima, u Festo programu i izvršavali različite zadatke vezane uz statiku. Bilo je zanimljivo vidjeti kako učenici ponekad bolje prate upute nego sami nastavnici, koji su odmah krenuli rješavati posljednje korake eksperimenata  te često zapinjali kod istih.

Nakon toga izrađivali smo lotusov bionički cvijet, koji smo ukrasili zastavama naših država, te pozdravima i porukama na različitim jezicima.

Uslijedili su ponovo posjeti nastavi njemačkih kolega, ovoga puta Engleski jezik i Biologija. Ovoga puta bili smo u 7.razredima koji su posebni po tome da ne koriste udžbenike i bilježnice, nego tablete. Projekt je to na razini pokrajine, gdje učenici od 7.razreda prelaze na tablete koje financiraju sami roditelji. Tableti su programirani tako da za vrijeme nastave učenici nemaju pristup društvenim mrežama i slično, te ih mogu koristiti samo za nastavu i pisanje bilješki.

Nastavnik na svom tabletu prati cjelokupni rad učenika, šalje im zadatke i radne listiće. Komentari učenika i nastavnika su jako pozitivni, i smatraju kako im je rad na tabletima povećao motivaciju za radom i sudjelovanjem u nastavnom procesu.

Poslijepodne rezervirano je bilo za posjet malenom industrijskom gradiću Calwu, koji se nalazi na samom rubu Crne Šume(Schwarzwald). Calw je ujedno i rodno mjesto pisca Hermana Hessea.

Učenici i nastavnici posjetili su tradicionalnu gostionicu „Zum alten Calwer“ gdje su ručali tradicionalne njemačke specijalitete.

Nakon ručka, uslijedila je „potraga za blagom“ gdje su učenici uz izvršavanje zadataka imali priliku upoznati gradić Calw  njegovu povijest.

Treći dan: Izlet u Stuttgart

Posljednji dan posjetili smo Stuttgart. Prvo smo bili u Mercedes- Benz muzeju, koji na vrlo moderan i interaktivan način prikazuje razvoj automobilske industrije u Baden-Wüttenburg pokrajini.

Nakon muzeja, imali smo priliku doživjeti jedan od najvećih božićnih sajmova u njemačkoj. Slobodno vrijeme iskoristili smo za isprobavanje raznolikih jela na predivno uređenim štandovima, kao i za kupovanje suvenira.

Večer su nastavnici proveli u školi, uz oproštajnu večeru organiziranu od strane škole kao i uz gledanje utakmice svjetskog nogometnog prvenstva (Njemačka je pobijedila😊).Dok su se učenici družili u obiteljima.

Bilo je teško oprostiti se nakon samo tri dana upoznavanja i druženja, no opet svjesni smo da ćemo uskoro sve nastaviti na sljedećoj mobilnosti u svibnju u  Hrvatskoj.

> Erasmus